Mapa Európy

Európa je jedným zo siedmich svetadielov, ktorý je kultúrne a politicky oddelený od Ázie, čo vedie k odlišným názorom, pokiaľ ide o skutočné hranice Európy. Európa je subkontinentom alebo veľkým polostrovom, ktorý tvorí západnú časť Eurázie.

Slovensko, situované v strednej Európe, má päť susedných krajín. Na severe sa nachádza Poľsko, na východe Ukrajina, na juhu Maďarsko, na juhozápade Rakúsko a na západe Česká republika.

Česká republika, s ktorou Slovensko tvorilo spoločný štát Československo až do roku 1993, je historicky a kultúrne veľmi blízka Slovensku. Hlavné mesto Praha láka turistov svojou bohatou históriou a architektonickými skvostami.

Rakúsko, na juhozápade, je známe svojimi Alpami a úchvatnými scenériami. Viedeň, hlavné mesto Rakúska, je významným centrom kultúry a hudby.

Na juhu susedí Slovensko s Maďarskom. Budapešť, hlavné mesto Maďarska, ponúka nádherné panorámy na rieku Dunaj. Krajina je známa aj svojimi termálnymi kúpeľmi a jedinečnou kuchyňou.

Východné Slovensko susedí s Ukrajinou, ktorá je najväčšou krajínou v Európe. Hlavné mesto Kyjev je bohaté na históriu a kultúrne pamiatky, ako je svetoznáma Kijevsko-pečerská lávra.

Na severe leží Poľsko, ktoré ponúka množstvo turistických atrakcií vrátane historického Krakova, Varšavy a Vysokých Tatier, ktoré sú súčasťou pohoria Tatry rozprestierajúceho sa na hraniciach Slovenska a Poľska.

Tieto susedné krajiny Slovenska predstavujú rôznorodú kultúrnu a prírodnú krajinu, ktorá poskytuje množstvo možností pre cestovanie a objavovanie nových zážitkov.