Mapa Bratislavy

Bratislava je hlavným a najväčším mestom na Slovensku, aj keď je to jedno z najmenších európskych miest. Má okolo 430 000 obyvateľov s celkovou rozlohou 367,5 km2, čo z neho robí druhú najväčšiu oblasť na Slovensku po Vysokých Tatrách.
Bratislava sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska v blízkostí hraníc s Maďarskom a Rakúskom, čo z nej robí jediné hlavné mesto ohraničené dvoma krajinami. Mesto má priemernú nadmorskú výšku 140 metrov, najnižší bod je 125 metrov nad morom a najvyšší bod je 514 metrov nad morom.
Bratislava je hlavným kultúrnym centrom na Slovensku, ktoré bolo osídlené mnohými náboženskými a etnickými skupinami, medzi ktoré patria Slováci, Maďari, Židia a Nemci. Centrum mesta je hlavným miestom atrakcií, v ktorom sa nachádza niekoľko múzeí, divadiel, kín, koncertná sieň, filmové kluby, galérie a zahraničné kultúrne inštitúcie.
Bratislava sa nachádza v severnej miernej zóne a každý rok prechádza rovnomerne štyrmi ročnými obdobiami. Mesto má priemernú ročnú teplotu 10,5⁰C, priemernú teplotu 21 ⁰C v najteplejších mesiacoch a -1 ⁰C v najchladnejšom mesiaci. Je považovaná za najsuchšiu a najteplejšiu časť Slovenska.